Kuidas valida diivanit?

Kuidas valida endale koju kauakestev ja funktsionaalne diivan? Millised on kõige vastupidavamad pehme mööbli vedrustused ja poroloonid? Mida tuleks silmas pidada mööblikanga valikul? Millest lähtuda diivani suuruse valikul? Nendele ja mitmetele teistele küsimustele annavad vastuse Divasofti pikaaegsed pehme mööbli meistrid.

 

Karkass

Hea diivan saab alguse korralikult valmistatud karkassist. Kui karkass on toodetud tugevatest ja vastupidavatest materjalidest nagu vineer, kask või pöök, siis võite kindel olla, et teie diivan säilib ilusana aastaid. Selleks, et diivani karkassi testida on olemas mõningad nipid. Näiteks, kui  tõstate diivanit käetoe nurgast umbes 10-15 cm kõrgusele peaks tõusma ka teine käetugi. Kui teine käetugi ei ole tõusnud näitab see, et  diivani karkass on „pehme“ ning võib kergemini puruneda.

Eestis on mitmed mööblitootjad läinud odavuse teed ja hakanud tootma karkasse millest enamus koosneb puitlaastplaadist. Vaid tehnoloogiliselt vajalikes kohtades (sh kinnitused , jalad) on kasutatud tugevamat materjali, näiteks vineeri. Niimoodi hoitakse kokku diivani hinnas, kuid tulemus ei pruugi olla nii vastupidav ja kvaliteetne kui näiteks täispuidust ja vineerist tehtud karkassil. Samuti tasuks jälgida, et diivani jalad on kinnitatud poltide või kruvidega, sest liimitud jalad tulevad üsna kiiresti küljest ära. Selleks, et neid vigu vältida soovitame alati tootjalt või müüjalt küsida, kuidas ja millisest materjalist on karkass valmistatud.

 

Vedrustus

Eesti tootjad kasutavad enamasti Zik-Zak vedrusid, mis on vastupidavad ja istumisel mugavad. Juhul kui vedru on ebprofessionaalselt  paigaldatud, võib see ajapikku hakata raamile suruma ning selle tagajärjel võib iste hakata „kriuksuma“. Eriti pehme ja mugava istumise saavutamiseks on osadel diivanitel kasutatud ka pocket vedrusid, sest vedrude asemel saab kasutada istevööd  (nn. lai kummipael). Pocket vedru lahenduse puhul on istumine mugavam,  kuid see ei ole see vedrust vastupidavam.

Selleks, et diivani ostmisel veenduda vedrustuse kvaliteetsuses, katsuge võimalusel läbi diivani põhja vedrusid. Vedrude vahekaugus teineteisest peaks olema umbes 8-10 cm ning need peaks olema suhteliselt pingul. Testige diivanit, istudes diivani nurka või ette äärde, kui kuulete kriuksuvat heli, siis on vedrud halvasti paigaldatud või käivad vastu karkassi. Diivanid millel puuduvad vedrud on üldiselt ebamugavad ja istumisel kõvad.

Poroloon

Eesti turul võib leida erinevas hinnaklassis pehmet mööblit, üldiselt sõltub toote hind ja kvaliteetsus just poroloonist. Peamiselt on kasutusel HR tüüpi poroloonid, mis kuuluvad pigem kallimasse hinnaklassi. Populaarseks on saanud ka polüester fiiberkiu kasutamine, mis muudab diivani istmepadjad maksimaalselt pehmeks ja mugavaks. Selliste diivanite istmepadjad on alguses väga head, pehmed ja äärmiselt mugavad, kuid üsna lühikese ajaga kaotavad need oma vormi ja kohevuse.

Kui diivani istmetel on kasutatud poroloone, mis ei vasta eeldatavatele nõuetele, siis ei saa ka loota toote pikale elueale. Esmapilgul on odava hinnaklassi diivan küll mugav, kuid ajaga vajub iste ära, kuni lõpuks on see nö augus. Soovitame pehme mööbli soetamisel alati müüjalt küsida, mis porolooni on toote tegemisel kasutatud. Kui toote valmistamisel on kasutatud HR tüüpi porolooni, siis võite rahuliku südamega diivanisse investeerida.

 

Tekstiilid

Diivanid, mis on mõeldud igapäevaseks kasutamiseks, peaksid olema kaetud vastupidava kangaga. Õnneks on enamus tänapäeva  kangad üsna vastupidavad ja hästi puhastatavad. Kanga valikul tasub jälgida Martindale näitajat ja koostist. Mida suurem on Martindale number seda kulumiskindlam peaks kangas olema. Valdav enamus tänapäeval pakutavatest kangastest on sünteetilised või sisaldavad sünteetikat. Kui olete nõus rohkem maksma, siis soovitame pigem vaadata materjale, mis sisaldavad ka puuvilla, linast  ja isegi villa.

Kui olete kangast valimas, peaksite eelnevalt mõtlema sellele, et diivan jääb teile tuppa aastateks, mistõttu võiks diivani värv teile olla meelepärane ka mõne aasta möödudes. Kindlasti tuleks värvi valikul mõelda millist toonide diivan teie interjööriga sobib. Ajatuteks diivani värvitoonideks on kindlasti erineval valged toonid, beež, hall ja must. Neid toone on lihtne sobitada igasse interööri ning kui soovite üks hetk teha toas uuendusi ei pea te diivanit välja vahetama.

Tihti tullakse meie juurde ka sooviga vahetada välja diivani kangas, kuid pikaaegsete mööblitootjatena võime kindlalt väita, et vana kanga vahetamine on kulukam kui uue diivani ostmine. Alternatiivse lahendusena on võimalik osta vahetatava kattega diivan, kuid sellisel juhul tasub alati jälgida juhiseid, kuidas teie valitud kangast hooldada. Vale hoolduse korral võite kanga juba esimese puhastuskorraga ära rikkuda.

 

Diivani Suurus

Valides diivanit tasub suurustele ja mõõtudele pöörata väga suurt tähelepanu. Lihtsaim viis õige diivani suuruse valimisel on põrandale joonestada maalriteibiga diivani kontuur, nii saate hea ülevaate diivani reaalsest suurusest ja selle sobivusest teie ruumiga.  Tihti on ette tulnud olukordi kus diivanit tuppa tassides selgub, et see ei mahu uksest sisse või näiteks toas paika sättimisel selgub, et see võtab ära kogu vaba ruumi.

Selleks, et saaksite valida õige suurusega diivan tuleb mõelda järgnevatele küsimustele – Kas diivan mahub uksest sisse või mitte? Kui laiad on ukseavad? Kas diivaniga annab keerata ja pöörata kuhu vaja, kui on kitsad trepid või muud segavad konstruktsioonid?
Kas diivan tuleks kohale tuua detailidena?

Loodame, et meie mõtted aitavad teid uue diivani valikul! Rohkemate küsimuste korral võite julgelt meile kirjutada.